İzmir’in ülkemizin en önemli ekonomi merkezlerinde birini olduğunu biliyoruz.Böglede ekonomi faaliyetlerin basındada bu ticaret faaliyeti yerini almaktadır.Böglede nüfus oldukça yoğun olduğu için bölgede bir potansiyel kitlede mevcuttur.Bunun farkında olan işletmeci ve yatırımcılar ürünlerini burada satmak için bir çok alışveriş merkezi mağaza gibi insanların bu ürünlere rahatça ulaşabileceği alanları açmışlardır.Bölgede her türlü ticaret faaliyeti bulunur böglenin aynı zamanda bir sanayi kenti olması böglenin ticari faaliyetlerinede olumlu yansımıştır.

İzmir’de bu ticaret faaliyetlerinden komşu illeride yararlanmaktadır.Bİr çok insan komşu illerden İzmir’e gelerek burada alışveriş yapmaktadır.İzmir’de aynı zamanda üretimde olduğu için burada ürünler diğer bölgelere göre daha da ucuzdur.

Ticaret İzmir’in olmassa olmaz ekonmik faaliyetlerinden biridir.Bölgede oldukça gelişmiş olan ticaret bir çok bireyede geçim kapısı açmıştır.İzmir İstanbul’dan sonra ticarette en önemli kentimizdir.

Ticaretin İzmir’e ve izmir’in ticarete kattıkları oldukça fazladır.Ticaret olmasa İzmir bugunkü değerinden daha aşağılarda olabilirdir. İzmir’deki nüfus potansiyeli olmasa ticarette bu kadar gelişmiş olamazdı.

Advertisements