İzmir Ege bölgesinin en gelişmiş ve ülkemizin 3. en gelişmiş ilidir.Bölge metropol bölge olma özelliğinide taşıdığı için oldukça fazla göç almaktadır.İzmir’de bir çok faaliyet aynı anda yürütülmektedir.Örneğin bölgede ticari faaliyetler ve turizm faaliyetleri aynı anda yürütülmektedir.İzmir’in ilçelerinde ise tarımcılıkta yapılmaktadır.Bölgedeki deniz ve liman faktörüde işin içine girince İzmir için tam bir ticaret kenti diyebiliriz.

Bölgede son yıllarda yapılan yatırımlar ve metronun açılmasıyla birlikte trafikte de bir rahatlama oldu.Bunun sayesinde bölge daha bir yaşanılabilir bölge konuma geldi.İzmir’in en önemli özelliklerden biriside sahip olduğu onca güzel ve turistik olan ilçesidir.Ülkemizin turizm bölgelerinin önemli bir kısmı İzmir’in ilçelerindedir.

Ayrıca İzmir oldukça güzel bir iklime sahiptir.İzmir ikliminde yaz ayları sıcak ve kurak kış ayları ise ılıman ve yağışlı geçmektedir.Bu ikliminin turistik özelliğide oldukça yüksektir.

İzmir’de liman bulunmasından dolayı bölgede bir çok sanayi faaliyetlerindede artış vardır.Ülkemizin en önemli sanayilerine sahip olan İzmir tam bir ekonomi şehridir.

Advertisements