Paris cafe’leri 19. yuzyildan bu yana Parislilerin sosyal hayatinin ayrilmaz bir parcasi olmaya devam ediyor. Yorgunluk atmak, sohbet etmek, kitap ve gazete okumak, sabah kahvesi icmek, es dostla bulusmak, insan arasina karismak. Paris’te bir café au lait almak icin sayisiz bahane bulabilirsiniz.

Cafe Marly
Louvre Muzesi’nin bir kanadinda bulunan cafe’nin kapali bir terasi var ve buradan Louvre’un cam piramitlerini gorebiliyorsunuz. icerde postmodern koltuklar yer aliyor ve duvarlar kirmizi. Bu hem cagdas hem de tarihi gorunumlu mekan, Paris’in cafe ortamini tam olarak tanimak icin ideal.
93 Rue de Rivoli. / Tel: 0033 1 49 26 06 60.

Rendez-Vous des Belges

Dost canlısı ve müşterilerle iletişim kurmaktan zevk alan servisiyle bu kahve dükkanı, tipik Paris havasını yansıtıyor. Küçük alanı ve ince uzun yapısıyla çok da turistik olmayan bir bölgede yer almasına rağmen (burada sadece the Gard du Nord ve Gare de L’Est var) oldukça sevilen ve tavsiye edilen bir kafe. Ayrıca burada yüzde yüz saf Arap kahvelerinden oluşan lezzetli harmanları tatmak mümkün.
Adres: 23, rue de Dunkerque, 10 / Metro: Gare du Nord / Telefon: 01 42 82 04 72

Aux Villes du Nord
Randez-Vous des Belges’in hemen sağ yanındaki Aux Villes du Nord’un içinde arka kısımda bir restoranı da var. Hızlı ve samimi servisiyle, kahvesinin tazeliği ve lezzetiyle sevilen kafeler arasında yer alıyor. Fazla sert olmayan kahveler tercih ediyorsanız Aux Villes du Nord doğru seçim olacaktır.
Adres: 23 rue de Dunkerque, 10 / Metro: Gare du Nord / Telefon: 01 45 26 31 55

Buffet de la Gare de Paris-Austerlitz

Küçük teras güneşli günlerde çok hoş olabilir. Günlük hayatın bir parçası olan bu yerden dünyadaki diğer tüm tren istasyonu kafelerinden daha fazlasını beklemeyin.
Adres: rue de Dunkerque, 10 / Metro: Austerlitz / Telefon: 01 45 84 38 55

Le Dauphin

Le Dauphin Louvre’un bir blok kuzeyinde André Malraux Meydanı’nda bulunan Le Dauphin, 1945’den bu yana aynı aile tarafından işletiliyor. Geleneksel şeylerin yanı sıra çeşitli yörelerden şaraplar ve çeşitli kahvelerin yanında akılda kalacak lezzette tatlılar da sunuluyor. Yanındaki yemek odası loş ışıkları ve rahat ortamıyla gelenlere meydanın trafiğinden uzak hoş bir sığınak sağlıyor.
Adres: 167 rue St. Honoré, 1 / Metro: Palais Royal, Musée du Louvre / Tel: 01 42 60 40 11

Café de Flore
Cafe de Flore de ünlü rakibi Les Deux Magots gibi Sartre, Simone de Beauvoir ve Camus gibi tanınmış yazarların uğrak yeri olmuş ve Varoluşçuluk Hareketinin kalbinde yer almıştır. Cafe de Flore, haftanın her gün sabah 07:00 gece 01:30 arasında açık.
Adres: 172 blvd, St Germain, 6 / Metro: St-Germain-des-Pres / Tel: 01 45 48 55 26

Les Deux Magots

İsmini iki tahta maymun heykelinden alan Les Deux Magots, Paris’in en ünlü
kafelerinden birisi. Eski zamanlarında Jean Paul Sartre ve Hemingway’in başına geçtiği kafenin en büyük rakibi ise hemen yanındaki Cafe de Flore.
Adres: 170 blvd, St Germain, 6 / Metro: St-Germain-des-Pres / Tel: 01 49 26 06 60

Cafe Carmen
Pigalle yakinindaki bu birinci sinif mekan bir zamanlar ”Carmen” operasinin bestecisi olan George Bizet’nin eviymis. Hatta Bizet’nin, Proust ve Gounod gibi arkadaslariyla eglenirken arada da ”Carmen”i yarattigi ve kagida doktugu yer de burasi. Bugun klasik Fransiz mutfagindan lezzetlerin sunuldugu yuksek tavanli bir restorana donusmus.
Tel: 00 33 1 45 26 50 00.

Le Procope
Odeon’da bulunan Paris?in bu en eski cafe’si (1686) zamanin unlulerin cok ragbet ettigi bir yermis. Voltaire (Voltaire masasi diye sorulunca gosteriliyor), Benjamin Franklin, Rouesseau mudavim isimlerden bazilari. Gunes alan sevimli terasi ve sehre bakan manzarasiyla keyifli bir atmosferi var. Degismeyen kalitesinden oturu yemekleri de cok lezzetli.
13 Rue de la’Ancienne-Comedie. / Tel: 00 33 1 43 29 38 70.

Advertisements