Yakuşima Adası (japonya)

Tropik adalar her zaman seyir zevki yüksek yerler olmuştur ancak Yakuşima adası bunlar arasında doğal güzellikleri, içinde bulunan hayva popülasyonu ve eşsiz kıyıları ile diğer adalardan biraz daha güzelve özeldir bana göre.

Ösumi Adaları’ndan biri olan Yakuşima (Japonca: 屋久島, Yakuşima), Japonya’nın Kagoşima ili sınırları içinde yer alan Kyūshū’nün güneyinde bulunan adadır. Yüzölçümü 500 km² olan adada yaklaşık 15.000 kişi yaşamaktadır. Ada, Tanegaşima’dan Vincennes Geçidi’yle (Yakushima Kaikyō) ayrılmaktadır. Adanın tepe noktası 1935 m yükseklikteki Miyanoura-dake’dir. Japonya’da Sugi olarak bilinen yaşlı Japon çamlarının bulunduğu bölge eşsiz güzellikteki ormangüllerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Yakuşima’nın ılıman ormanlarından geriye kalanlar 1993’ten bu yana doğal bir Dünya Mirası Alanı olarak kabul görmektedir. Bölgenin 12.19 km²’lik bölümünde hiçbir ağaç kesme kaydına rastlanmamıştır. Yıllık yağış ortalamasının 4000-10000 mm olduğu bölge yalnız Japonya’nın değil tüm dünyanın en çok yağış alan yerlerindendir. Bu nedenle, bölgenin “ayda 35 yağışlı gün geçirdiği” söylenmektedir. Sonbahar ve kış mevsimlerinde görece az yağış alan bölge, ilkbahar ve yazın toprak kaymalarının da etkisiyle yağışlı günler geçirir. Bölgenin de içinde bulunduğu Güney Japonya’da deniz suyu sıcaklığı 19°C’nin altına düşmemesine karşın karın yüksek kesimlerde birkaç ay boyunca erimeden kalabildiği görülmektedir.

Her yıl 300.000 turist tarafından ziyaret edilen Yakusugi Ormanı’nın Hayao Miyazaki’nin Prenses Mononoke adlı filminde yer alan orman bölgesine esin kaynağı olduğu düşünülmektedir.Ada, 1996 yapımı Mothra’nın Yeniden Doğuşu adlı filmde de görülmektedir.

Ada, Honda’nın hidrojen yakıtlı araç araştırmalarında da kullanılmaktadır. Elektrik tüketiminin %50’den fazlasını hidroelektrik santralleriyle karşılayan Yakuşima’da artan enerjinin hidrojene dönüştürülmesi üzerinde de çalışılmaktadır. Adada hidrojen yakıtlı araç bulunmazken belediye, elektrikli araçlar kullanmaya başlamıştır.

Bir yönetim birimi olarak ada Yakuşima kentini oluşturmaktadır. Komşu bölge Kuchinoerabujima’ya da hizmet veren kente ulaşım Yakuşima Havalimanı aracılığıyla sağlanmaktadır.

Ortalama olarak gidiş dönüş 750 € ciavarıdır. Uçuşlar Japonya üzerinden yapılır.

Advertisements