1 – Her 100 km.yi aynı zamanda kat edemezsiniz. YOL ŞARTLARINI ÖĞRENİN ki programınız aksamasın.

2 – Tatil iyi bir fırsattır dinlenmek için. Uykudan ziyade hayata yeni hikâyeler katmak tatilin kalitesini arttırır. Deniz-kum-güneş’in sizi sarmasına izin vermeyin. ETKİLİ BİR TATİL İÇİN KEŞFETMEK ÖNEMLİDİR.

3 – Yalnız seyahat ediyorsanız bu sizin için bulunmaz hint kumaşıdır. Daha önce hiç denemediğiniz yeni bir kişiliğe bürünebilirsiniz. Ne de olsa kimse sizi tanımıyor. YALNIZ SEYAHAT ETMEK YENİDEN DOĞMAK İÇİN BİR ŞANSTIR ( en azından tatil boyunca ), ÖNYARGISIZ İLİŞKİLERİN BAŞLANGICIDIR.

4 – Tatilinizde ihtiyacınız olacak şeyleri mutlaka not edin ve yanınıza aldığınızdan emin olun. Havlu, güneş kremi, fotoğraf makinesi şarj aleti, temizlik ve bakım ürünleri vs. Unutmayın ki tatil bölgelerinde birçok ürünün fiyatı pahalıdır çünkü işletmeler sezonluk çalışmaktadırlar. TATİL İÇİN ÖNEMLİ İHTİYAÇLARINIZA İKİ KATI PARA ÖDEMEYİN.

5 – Tatilde dost edinmek istiyorsanız, iş hayatınızın sıkıcılığını paylaşmaktan vazgeçin. HERKES BİLİYOR Kİ KÖPEK GİBİ ÇALIŞTINIZ VE TATİLİNİZİ HAK ETTİNİZ. Bu konuda kimsenin aksi düşüncesi yok, rahat olun.

6 – Bir seyahat acentesi ile GÜNÜBİRLİK GEZİYE ÇIKIN. Kalitenin fiyata orantısı yüksektir ama fazla beklenti içine de girip tur sorumlularına kâbus yaşatmayın. Tecrübemle sabittir, gezilerde Türklerin kötü şöhreti vardır. Sürekli memnuniyetsiz bir tablo, naz, ilgi ve pohpohlanma beklentisi ve elbette ottan pohtan sebeplerden şikâyet. Siz siz olun o tur için ödediğiniz fiyatı unutmayın ve karşınızdaki insanları dolandırıcı olarak nitelendirmeyin. USLU OLUN VE TATİLİNİZİN KEYFİNİ ÇIKARIN. 

7 – ALDIĞINIZ HİZMETİN NELERİ İÇERDİĞİNİ YAZILI OLARAK ÖĞRENİN. Konaklamanıza klima dâhil mi? Gezinizde öğle yemeği ya da ören yeri girişleri dâhil mi? 

8 – TAKSİLERİN BİRİM ÜCRETİ TATİL BÖLGELERİNDE DAHA FAZLADIR. Toplu taşıma araçlarını ya da otostopu tercih edin. Şehir içinde uzak mesafeler için otostop çekmekten çekinmeyin. Uzun yolculuklarda şayet bayan ve tekseniz otostop son tercih olmalıdır, tabii ki kendinizi Zeyna gibi görüyorsanız başka :)

9 – Her şey dahil otellerdeki ve günübirlik gezilerdeki YEMEKLER TAM ARADIĞINIZ CİNSTEN OLMAYABİLİR. Ülkemize gelen İngiliz, Rus, Alman vb. turistlerin çoğunun mutfak kültürleri olmadığından ne bulsalar yerler. O yüzden yemeklerin kalitesi genelde düşüktür. Beklentiniz karşılanamayabilir. Günübirlik gezilerde 3-5 YTL ekstra verip yemekte ızgara isteyebilirsiniz, acentenize sorun. Ucuz olduğu için her şey dahil otelleri tercih ederseniz belki daha pahalı bir tatil harcaması çıkabilir karşınıza.

10 – Kimi tatil yörelerine minibüslerle insan taşınıyor, hırsızlık için. Konakladığınız yerde kapı pencereye, sahilde ve kalabalık mekânlarda çantanıza GÖZ KULAK OLUN. Otelde kalıyorsanız KİRALIK KASA TUTUN.

Advertisements