1- Otomobilli hayat insana hareket özgürlüğü sağladığı gibi bir takım tehlikeleri de beraberinde getirmektedir. Özellikle şehirlerarası yollarda otomobil kullanırken dikkatli olmak lazımdır.
2- Issız yerlerde dikkatli olunmalı, yalnız yürümek dahi istenilmeyen yerlerde otomobilden inilmemelidir.
3- Aracın kapıları kilitli, camları kapalı tutulmalıdır.
4- Böyle durumlarda yalmz mecbur kaimlığında park yapılmalıdır.
5- Aracın bozulabileceği göz önünde tutularak gidilecek bölgedeki oto servis noktalarımn telefon vs. bilgileri el altında bulundurulmalıdır.
6- Yabancilar veya tammachğımz kişiler otomobile yol üzerinde alınmadan önce bir kez daha düşünülerek hareket edilmeli, tedbirli davranılmalidır.
7- Takip ediliyorsamz, en kalabalık yoldan herkesin içinden yol almaya özen gösteriniz. Güvenlik güçlerine ait bir noktaya geldiğinizde sizi takip eden araçla ilgili şikayetinizi yapımz.
8- Araç veya cep telefonu ile jandarmayı veya polisi arayınız. Sizi takip eden araç hakkında doğru ve detaylı bilgi veriniz.
9- Önden giden aracın egzozundan bir an için duman atması, o aracın hızlanmaya başladığının işaretidir. Bu nedenle o araç sollanmamalıdır.
10- Şehir içi veya dışı otobüs duraklarında dikkatli olunuz.
11- Şehir içinde taksi veya minibüs takip ediyorsanız, her an durabileceklerini asla unutmayınız.
12- Sıcak yerlerde aracın içinde kedi ve köpeği cam açmadan çok uzun süreli bırakmayınız.
13- Tatilde, piknikte, parkta aracın içinde kutu, çanta, cep telefonu, fotoğraf makinası gibi kıymetli eşyalar bırakılmamalıdır.