KAPLICADA DAMLA (GUT) HASTALIĞI TEDAVİSİ
Gut hastalığında vücutta ürik asit birikir, bu maddede böbreklerde taş oluşmasına neden olur, kaplıca tedavisi gut hastalığının tedavisinde etkilidir. Tıp dilinde “Mikris” adı verilen bu hastalığın belirtileri şöyle sıralanabilir :Genellikle ayak baş parmağında aniden gelen ağrı ve sancı ile kendisini belli eder. Parmaklarda parlak bir kızarıklık görülür.Sonra el başparmakları, diğer parmaklar, diz kapakları, el bilekleri ve dirseklerde ağrı ile birlikte şişlikler başlar.Hastada hafif ateş ve iştahsızlık görülür.Tedavi edilmemesi halinde hastalık kronikleşir.Eklemlerde şekilsizlik ve ürik asit kristalleri birikimi olur. Eklemlerde ürik asit kristallerinin birikmesi sadece Gut hastalığında görüldüğünden “Romatizma” ile karıştırılmamalıdır. Sebebi bilinmemekle beraber aşırı beslenen kişilerde sık rastlanmaktadır.Kanı ürik asitten temizlemek için, hastalığın başlangıcında, sülfatlı sular çok iyi netice vermektedir. Radyoaktif sular da mafsal ağrılarının giderilmesinde kullanılabilir. Gut hastalığı ile birlikte böbrekte taş teşekkül etmiş ise sodalı su içmesi tavsiye edilmektedir.

Uyarı : Her kaplıcanın özelliğine göre bir faydalanma biçimi vardır. Kiminin suyu içilirken kimi ile banyo yapılır, bir diğerinin çamur veya buharından yararlanılır. Doktora danışmadan, kulaktan dolma bilgi ile kaplıcaya gitmemek gerekir. Hangi kaplıcanın hastalığınıza iyi geleceğine, ne kadar müddetle faydalanacağınıza ancak doktor karar vermelidir. Günde kaç defa, ne zaman ve ne miktarda kür uygulanacağı yine doktor tarafından tavsiye edilmiş olmalıdır.

Kaynak :http://afacantermalotel.tripod.com/hastalik/damla.htm

Not : Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş ve bu tesislerde hangi hastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ile bu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için lütfen sağdaki İlleri tıklayınız. Örneğin Çanakkale İlindeki Ruhsatlı Kaplıca Tesisleri ve bu tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almak için “Çanakkale Kaplıca Tesisleri “ni tıklayınız.

Advertisements