Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Semih Ak, uzun yolculuklarda yapılacak basit egzersizler sayesinde bel, sırt ve boyun ağrılarının yaşanmayacağını bildirdi.

Prof. Dr. Ak, yaptığı yazılı açıklamada, uçak, otobüs veya otomobille yapılan uzun yolculuklarda bel, boyun ve sırtta ağrılar meydana gelebildiğini belirterek, uzun süre oturmak ve hareketsiz aynı pozisyonda kalmanın omurgada aşırı baskı yarattığını ve duruş bozukluklarına sebep olabildiğini kaydetti.

“Uzun yolculuklarda yapılacak basit egzersizlerle bel, sırt ve boyun ağrılarından yolcuların kurtulabileceğini” aktaran Prof. Dr. Ak, şu önerilerde bulundu:

 “Kas ve eklem gruplarını esnetmek, bel, boyun ve sırttaki gergin kasların ve bağ dokularının rahatlamasına yardımcı olur. Boynunuzu esnetmek için, kafanızı sola çevirin 5 saniye boyunca bu pozisyonda ve sonra sağa çevirin ve 5 saniye boyunca bu pozisyonda kalın. Kafanızı öne doğru eğin çevirin, daha sonra aynı hareketi sağa doğru tekrar edin ve her birini 5’er kez uygulayın. Boyun ve omuzlar için kollarınızı kaldırmadan yanlarda tutarak omuzlarınızı kaldırın (omuz silkme gibi) ve 5 saniye boyunca böyle kalın. Bu hareketi 5 kez tekrar edin.”

Prof. Dr. Ak, şunları kaydetti:  “Dik pozisyonda ellerinizi kalçalarınızın üzerine koyun ve sola doğru eğilin. 5 saniye boyunca pozisyonunuzu koruyun. Dik konuma geldikten sonra aynı hareketi sağ tarafa eğilerek tekrar edin. Hareketi her bir yöne hareketi 5’er kez tekrar edin. Otururken ayaklarınızın parmak uçlarına basarak topuklarınızı havaya kaldırın ve 10 saniye boyunca bu şekilde tutun ve bırakın. Daha sonra parmaklarınızı yukarı doğru kaldırın bu hareketi 10’ar kez tekrar edin.”