Diyarbakır Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları

Konumu
Kaplıca alanı Diyarbakır İli Çermik İlçesi sınırları içerisinde bulunmaktadır. Diyarbakır, Şanlıurfa ve Elazığ il merkezlerine ulaşımı sağlayan karayollarının kesişim noktasında yer almaktadır.
Ulaşım Olanakları
Diyarbakır İl merkezine 92 km. uzaklıkta bulunan kaplıca alanı, Çermik Belediye sınırları içerisinde bulunmakla birlikte yerleşim merkezine 3 km. mesafede konumlanmıştır. Havayolu ulaşımı ise 92 km. uzaklıkta bulunan Diyarbakır havaalanı ile sağlanmaktadır.
Yükseklik
Denizden yüksekliği 750 m. dir.
İklim Özellikleri
Kaplıca alanında yazlar sıcak ve kurak, kışlar soğuk ve yer yer kar yağışlıdır. Sıcaklık en yüksek değere Temmuz ayında ulaşır. sıcaklığın en düşük olduğu ay ise Ocak ayıdır.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Kaplıca suyunun iltihaplı romatizma, nevrit, polinevrit, çocuk felci, kadın hastalıklarında ve üst solunum yolları enfeksiyonu tedavisinde olumlu etkisi görülmektedir.
Termal Su Özellikleri
Kimyasal Özellikler
Sodyum,bikarbonat,sülfat,iyot,bromür
Fiziko Kimyasal Özellikler
Ph:7,6
Toplam Mineralizasyon
1048.295 mg/lt.
Sıcaklık
48 ºC

Diyarbakır Çermik Melike Belkıs Kaplıcaları Tesis Bilgileri
Tesis Bilgileri
Çermik Melike Belkıs Kaplıca Tesisi
Çermik Melike Belkıs Kaplıca Tesislerinde bulunan ‘Küçük Paşa’ ve ‘Büyük Paşa’ Hamamları 12 ay boyunca hizmet vermektedir. Ayrıca, 5 ayrı binada yaz aylarında aile kabinleri ve localı hamamlardan yararlanılabilmektedir.
Kaplıca alanında, Dicle Üniversitesine ait olan ve bünyesinde fizik tedavi uzmanı ve fizyoterapistlerin görev yaptığı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ünitesi bulunmaktadır.
Ayrıca kaplıca bölgesinde Dicle Üniversitesine bağlı uygulama oteli ile toplam 800 yatak kapasiteli 1 adet apart otel, motel ve pansiyonlar bulunmaktadır.
Adres:Çermik Melike Belkıs Hatun Kaplıcaları, Hamambaşı Mevkii Çermik/ DİYARBAKIR
Tel. No : 0 412 461 42 22

Kaplıcalar Yönetmeliğine göre T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Kaplıca İşletme İzni alan Diyarbakır Kaplıca Tesisleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Advertisements