Kemer henüz 1980’li yıllarda küçük bir deniz kasabası iken bugun günümüzde ülkemizin göz bebeği bir turizm merkezidir.İlçe bu gelişmesini neredeysedenize borçludu Kemer’de bulunan sahiller ülkemize gelen yabancı ve yerli turistlerin dikkatini çekmektedir.
Aslında daha da geri gidecek olursa yani 1900’lü yılların başlarına Kemer kelimenin tam anlamıyla bataklıktı toroslardan gelen yağmur suları ve sellerburada birikerek bataklık halini almıştı buna önlem almak için köylüler buraya bir set ördüler Kemer’de ismini bu setten alır oldu.
Ülke her ne kadar gelişmekte olsada anca 1950’li yılların sonlarında gereken ilgiyi görmeye başlamıştı Kemer’e 1960’lı yıllarda yapılan alt yapıçalışmaları sayesinde bölge artık sadece denizden değil artık karadanda ulaşılabilir bir hale getirilmiştir.Bu gelişimini 20 yılı aşkın sürede sürdürenkemer 1980’li yıllarda dahada büyüyerek ilçe konumuna gelmiştir ve ülkemizin değişmez turizm merkezlerinden biri olmuştur.
Kemer’i bu kadar turizm merkezi haline getiren özellik şüphesiz ki doğal güzelliğidir.Kemer’de orman ve deniz iç içedir ve ormanlar tahrip olmamıştırdeniz ise berraklığı korumaktadır bu iki büyüleyici doğa unsurunun yan yana gelmesiyle birlikte ortaya böyle harika bir ilçe oluşmuştur.
Ayrıca bölge tarihi açıdan da çok önemli bir merkezdir.Bölgede Olympos ve Phaselis antik kentleri bulunmaktadır.
Kemer’de ilk yerleşik hayata geçiş dönemine ait yapıların bulunduğu Beldibi mağarası bulunmaktadır.Bu mağaranın tarihsel açınan büyük önem taşıdığı bilinmektedir.

Advertisements