İzmir’in ülkemizin en çok gelişmiş kentleri arasında yer aldığını daha önce belirtmiştik.Bu gelişmişlik her konuda olduğu gibi ekonomidede oldukça fazladır.İzmir’de ekonomi bir çok faktörün etkisiyle gün geçtikce daha da artmaktadır.Bölgedeki deniz ve liman bölgenin ekonomi açısından oldukça önemlidir.Bu sayede sanayi faaliyetlerinde artış gözlenmiştir.İzmir’in çeşitli bölgelerinde oldukça yoğun sanayi faaliyetleri yürütülmektedir.Liman aracılığı ile de bu üretilen ürünler dış ülkelere ihraacat edilmektedir.

Bölgenin ekonomisinde tek etken tabikide sanayi değildir.Böglede tarım turizm ticaret gibi faktörlerde oldukça gelişmiştir. İzmir’in ikliminin ve bu ikliminin getirdiklerini daha önceki makalelerimizde açıklamıştık bu nedenden dolayı İzmir’de farklı tür meyve ve sebzeler yetişmektedir.Bu meyvelerden oldukça yüksek oranda verim alındığı için bölgede tarım oldukça ilgi görmektedir.

Ayrıca İzmir yüksek nüfusa sahip bir ticaret bölgesidir de burada ticaret faaliyetleride oldukça yüksek olduğundan İzmir’in ekonmisi arasında bu faaliyetide gösterebiliriz.

Turizm ise İzmir için vazgeçilmez bir ekonomik faaliyettir.

Advertisements