İzmir Ege bölgesinde bulunan her yönü ile gelişmiş tam bir modern Avrupa şehiridir.Bu bölge her yönden geliştiği gibi tarih açısından da oldukça gelişmitir.İzmir’de iklim ve coğrafi açıdan oldukça güzel özelliklere sahiptir.Bu yüzdne tarihte ilk yerleşik hayata geçildiğinden itibaren İzmir’de yerleşim aralıksız devam etmiştir.Bunun sebebi ise böglenin coğrafi güzelliği ve yaşamak için oldukça müsait olan iklimidir.

izmir’de tarih boyunca birçok farklı uygarlık yaşamıştır.Bunlar genelde küçün Yunan uygarlıkları olsalarda bu süreç içerisinde oldukça farklı uygarlıklarda yaşamıştır.İzmir bu yüzden oldukça tarihi bir şehirdir bu uygarlıkalr doğal olarak bölgeye birçok tarihi eser bırakmışlardır.

Bu tarihi eserler ise günümüzde bir turizm aracı olarakta kullanılmaktadır.Günümüze kadar ulaşmayı sağlayan bir çok eser İzmir’in çeşitli bölgelerindeki farklı müzelerde sergilenmektedir.

Ayrıca bölgede TÜrk tarihide oldukça önemlidir.Kurtuluş savaşından Yunanlıların denize döküldüğü yer olan İzmir bu açıdan TÜrk halkı ve bağımsızlığı için oldukça önemli bir kenttir.

Advertisements