Kütahya Emet Kaplıcaları

Konumu
Kaplıca alanı, İzmir Büyükşehir Belediye sınırları içindeki Balçova ilçesinde yer almaktadır. İzmir körfezinin güneyinde bulunan kaplıca alanı aynı zamanda tarihi Agememnon yerleşmesi içinde bulunmaktadır. Orman ve deniz manzarasını birlikte bütünleştiren doğal bir yapıya sahip olan Balçova Kaplıcaları, termal belde görünümündedir.
Ulaşım Olanakları
İzmir kent merkezine 8 km, Adnan Menderes Havaalanı’na 19 km’dir. Önemli turizm destinasyonları olan Çeşme’ye 70 km, Efes ve Bergama ‘ya 76 km., Kuşadası’na 90 km., Pamukkale’ye 224 km. Bodrum’a 350 km. mesafededir.Ayrıca, İzmir kentine deniz yolu ile demir yolu ulaşımları da kolaylıkla sağlanmaktadır.
Yükseklik
Kaplıca alanı deniz seviyesinden yüksekliği 25 metredir.
İklim Özellikleri
Yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı olan Akdeniz ikliminin etkisi altında bulunmaktadır. Bölgede yarı nemli iklim tipi hüküm sürmektedir. Ortalama sıcaklığın en yüksek olduğu ay Temmuz ve Ağustos, en düşük aylar ise Ocak ve Şubat aylarıdır.
Tedavi (Endikasyon) Özellikleri
Kaplıca suyunun Sağlık Bakanlığınca tespit edilmiş tedavi özellikleri aşağıda belirtilmiştir: Hekim kontrolünde banyo uygulamaları seklinde romatizmal (osteoartrit, romatoid, spondilartropatiler, bölgesel ağrı sendromları) ve nörolojik hastalıkların (miyaljiler, inme sekelleri vb) kronik dönemlerinde, ortopedik sekellerin yardımcı/tamamlayıcı tedavisinde kullanılabilir niteliktedir. Birçok hastalığın tedavisi yanında iyi bir dinlenme ve dinçlik kazanmak için de tercih nedenidir.
Termal Su Özellikleri
Fiziksel Özellikler
Renksiz, Berrak
Kimyasal Özellikler
Sodyum, kalsiyum sülfat, bikarbonatlı termal sular, aynı zamanda 4,6 mg/lt florür, 112.46 mg/lt karbondioksit içermekte olup radyoaktif özelliğe sahiptir.
Fiziko Kimyasal Özellikler
Ph: 6,42
Toplam Mineralizasyon
1487 mg/lt.
Sıcaklık
90 ºC

Kütahya Emet Kaplıcaları Tesis Bilgileri
Kütahya Emet Kaplıcaları çeşitli kullanımları bir arada barındırmakla termal kent niteliği göstermektedir. Alanda, açık termal havuz, yarı olimpik kapalı havuz, anfi-tiyatro, yeşil alanlar, yürüyüş parkurları, kafeterya, kır kahvesi, çay bahçesi, spor alanları(basketbol, futbol sahaları,tenis kortu) ile peyzaj ve altyapısı tamamlanmıştır. Kaplıca alanında aşağıdaki tesisler bulunmaktadır.

Apart Otel
Tesis Belediye belgeli olup 34 adet apart ünite ve 144 yatak kapasitelidir.
Odalarda termal banyo imkanı bulunmaktadır.

Tel. No: 0 274 461 35 67-461 35 56
Fax No: 0 274 461 31 31

Termal Otel
Belediye tarafından yap-işlet-devret modeliyle özel işletmeciye devredilen tesis 196 yatak kapasiteli olup tesis işletmeye açılma aşamasındadır.

Osmanlı Hamamı (Emet Osmanlı Hamamı)
46 C şifalı Termal suya sahip Osmanlı-Türk Mimari tarzında inşa edilen hamam 06.00-24.00 saatleri arasında , hijyenik bir ortamda hizmet vermekte olup, bünyesinde bir umumi sauna bir özel sauna (aileler için) , Jimnastik Salonu ve 7 adet özel banyo, sıcak ve soğuk içecekler, otopark mevcuttur. Haftanın 2 günü bayanlara, diğer günler erkeklere olmak üzere işletilmektedir

Yeşil Kaplıcalar Hamamı
İlçenin en eski hamamı olup , 43 C şifalı termal su bulunmaktadır. 2 Adedi jakuzili olmak üzere 8 adet özel banyo mevcuttur. Motellerimizle iç içe sayılan hamam cuma-cumartesi bayanlara diğer günler erkekleredir
Yeşil Kaplıcalar Hamamı yanında bulunan 34 adet Apart Motelde 2 Oda-Hol-Mutfak-24 saat Termal Sıcak Su-Duşakabin-Buzdolabı-Tv ve sakin,huzurlu,güvenli bir tatil sizi ve ailenizi bekliyor.
Kaynarca Hamamı
48 C şifalı Termal suya sahip hamam 06.00-24.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup, haftanın üç günü bayanlara dört günü erkekleredir. Otopark, masör ve sıcak soğuk içecekler mevcuttur
HACANAKLAR AÇIK HAVUZ
ilçede bol miktarda bulunan termal su kaynaklarından bir taneside şifalı hanacaklar kaynağıdır. Yapılan düzenleme ile bu kaynak açık havuz olarak tanzim edilmiş ve bir bölümü şifa arayanlar için banma, diğer bir kısmı ise yüzmek için hizmet vermektedir.WC-Duş ve sıcak soğuk içeceklerin bulunduğu Vitamin Bar-Cafe bulunmaktadır

Kaynak :
http://kygm.kulturturizm.gov.tr/BelgeGoster.aspx?F6E10F8892433CFF4A7164CD9A18CEAEDCCD94D8F963C4B9
http://www.emet.bel.tr/emet/kaplicalar.html

Kaplıcalar Yönetmeliğine göre T.C. Sağlık Bakanlığı’ndan Kaplıca İşletme İzni alan Kütahya Kaplıca Tesisleri hakkında bilgi almak için tıklayınız.

Advertisements