KAPLICADA DAMAR HASTALIKLARI TEDAVİSİ
Halk arasında tansiyonu olanlar sıcak suya girmemelidir gibi yanlış bir inanç vardır. İster yüksek tansiyonunuz, ister düşük tansiyonunuz olsun sıcak su kaplıcalarına gönül rahatlığı ile gidebilirsiniz Zira sıcak maden sularının tansiyonu normal seviyeye getirici sihirli bir etkisi vardır. Kalp çarpıntısı ve asabi tansiyonu olanlar da aynı biçimde çekinmeden kaplıcadan istifade edebilirler.İlaç tedavisi görüyor olsalar bile yüksek tansiyonu olan kişiler doktorlarının da onayını alarak rahatlıkla kaplıcaya gidebilirler. Onun ötesinde, hipertansiyonlular (yüksek tansiyonlular) kaplıca tedavisinden destek görüp, 15 günlük kür sonunda tansiyonlarının düştüğünü fark ederler. Bunun sonucunda kullandıkları ilaç miktarı düşebilir. Çünkü özellikle banyo uygulamalarının kalp damar sistemi üzerine bir dizi olumlu etkisi söz konusudur. Burada dikkat edilmesi gereken temel konu; bu kişilerin 40ºC üzerindeki banyo sıcaklıklarına girmemeleri gerektiğidir.Damar sertliğine bağlı tansiyonlarda maden suları çok iyi netice vermekte, kalbin ve dokuların solunumunu artırarak damarları genişletmektedir. Böylece kan dolaşımını normal seviyeye getirmektedir. Damar sertliği hastalığında kaplıcalar, kanın bozulan kimyasını düzeltir. Damarlarda genişleme sağlar, kan dolaşımını normale çevirir. Sinirleri yatıştırıcı etkisinden dolayı stres kaynaklı tansiyonlara da yarar sağlar.Asabi tansiyonu olanlar çekinmeden kaplıcadan istifade edebilirler. Damar sertliğine bağlı tansiyonlarda maden suları çok iyi netice vermekte, kalbin ve dokuların solunumunu artırarak damarları genişletmektedir. Böylece kan dolaşımını normal düzeye getirmektedir. Toplar damar hastalıklarında kaplıcanın son derece etkili olduğu ve varis teşekkülünü önleyici bir rol oynadığı bilinmektedir.Karbondioksitli sıcak sular tansiyon düşürücü özelliklere sahiptir. Kan dolaşımını hızlandırır. Tuzlu ve iyotlu sıcak sular iltihap kuruturken, radyoaktif sıcak sular da ağrı dindirici ve sinirleri teskin edici özelliğe sahiptir. Toplardamar hastalıklarında kaplıcanın son derece etkili olduğu ve varis oluşumunu önleyici ve iltihabı kurutucu bir etkisi olduğu bilinmektedir. Bunların ne kadar müddetle ne miktarda alınacağı mutlaka doktora danışılmalıdır. Diğerleri için tuzlu, iyodlu ve radio-aktiviteli sulardan faydalanılır.

Uyarı :İleri derecede kan dolaşımı ve damar sertliğide kaplıca tedavisi uygulanmaz. Bu tür hastalıkları olanlar ancak doktor denetiminde kaplıcadan yararlanmalıdırlar. Termal suların ne kadar süre ile ve ne ölçüde alınacağı kesinlikle doktora danışılmalıdır. Eğer tansiyonun sebebi iç salgı bezlerindeki bir tümör ise, hastanın öncelikle ilaçla tedavisi şarttır. Tedavi iyi sonuç verdikten sonra, damarların bozulan dengesini düzeltmek için kaplıcaya gidilebilir.

Uyarı : Her kaplıcanın özelliğine göre bir faydalanma biçimi vardır. Kiminin suyu içilirken kimi ile banyo yapılır, bir diğerinin çamur veya buharından yararlanılır. Doktora danışmadan, kulaktan dolma bilgi ile kaplıcaya gitmemek gerekir. Hangi kaplıcanın hastalığınıza iyi geleceğine, ne kadar müddetle faydalanacağınıza ancak doktor karar vermelidir. Günde kaç defa, ne zaman ve ne miktarda kür uygulanacağı yine doktor tarafından tavsiye edilmiş olmalıdır.

kaynak :http://afacantermalotel.tripod.com/hastalik/damar.htm

Not : Kaplıca Yönetmeliğine göre T.C. sağlık Bakanlığından Kaplıca İşletme İzni Alanların listesi illere göre düzenlenmiş ve bu tesislerde hangi hastalıkların tedavi olabileceği (Endikasyonu) belirtilmiştir. Sağlık Bakanlığından ruhsatlı tesisler ile bu tesislerde hangi hastalıkların tedavi edilebileceği hakkında bilgi almak için lütfen sağdaki İlleri tıklayınız. Örneğin Çanakkale İlindeki Ruhsatlı Kaplıca Tesisleri ve bu tesislerde tedavi edilebilecek hastalıklar hakkında bilgi almak için “Çanakkale Kaplıca Tesisleri “ni tıklayınız.